Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Γεια σας

χρειαζομαι λιγη βοηθεια για το "EAC - Exact Audio Copy".

Εχω ενα CD και το εχω κανει σε "flac" με το "EAC", αυτα τα αρχεια ομως δε μπορω να τα ανοιξω με το "ADOBE Audition" για να τα κανω ".mp3", βγαζει λαθος.

Μηπως γνωριζει κανεις τι μπορει να φταει, το εψαξα στο ιντερνετ αλλα δε μπορεσα να βρω κατι, κατι βρηκα καπου που ανεφερε οτι ισως φταινε τα "metadata tags" που βαζει το "EAC" στα αρχεια "flac" !

Ευχαριστω

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση

Πρώτα πρέπει να τα κάνεις wav ξανά, (γινονται με το foobar2000 η με το flac frontend) και μετά mp3. Κατέβασε την lame.exe και αποθήκευσέ τη κάπου (πχ στην επιφάνεια εργασίας). Ανοιξε το foobar2000 μαρκάρισε τα κομμάτια που θέλεις να κάνεις mp3 κάνε επάνω τους δεξί κλικ και διάλεξε convert. Επέλεξε mp3 και το bitrate που θέλεις. Οταν πατήσεις ok θα σου ζητήσει να εντωπίσεις την lame.exe. Πάτησε browse, πήγαινε εκει που την αποθήκευσες και πάτα άνοιγμα. Αυτό είναι. Την επόμενη φορά δεν θα σου το ξαναζητήσει γιατί την έχει ήδη αποθηκεύσει....

• Thanks 1

Γεια,

για "mp3" απευθειας δεν υπαρχει προβλημα, τα κανει και το EAC και μπορεις να επιλεξεις και το bitrate.

Αυτο που με ενδιαφερει ουσιαστικα ειναι αυτο "Εχω ενα CD και το εχω κανει σε "flac" με το "EAC", αυτα τα αρχεια ομως δε μπορω να τα ανοιξω με το "ADOBE Audition".

Χαιρετισμους

Γιατί θέλεις οπωσδήποτε το abode audition και όχι το foobar2000 που είναι ότι καλύτερο player υπάρχει αυτή τη στιγμή; Αν δε έχεις εξωτερικό dac πραγματικά θα εκπλαγείς με το τι μπορεί να κάνει. Αν θες μπες στο hydrogen audio να διαβάσεις περισσότερα. Εκει θα βρεις και πλήρεις οδηγίες γιά το πλήρες setup του exact audio copy. Αν δεν τις τηρήσεις ακριβώς, τότε το αντίγραφο του cd που έχεις κάνει θα είναι exact μόνο στο όνομα

• Thanks 1

Εχω

διαβασει τις οδηγειες για το EAC, δεν εχω προβλημα εκει. Το ADOBE Audition, απλα γιατι ξερω να το δουλευω εδω και χρονια!

Θα κοιταξω και το "foobar2000" καποια στιγμη, ευχαριστω.

Edited by cbarros

Ξερει κανεις μηπως,

οταν ριπαρεις κατι με το EAC και αλλαζεις τιτλους τραγουδιων και Artist σε Ελληνικα στο παραθυρο του EAC, μετα αυτο στα βγαζει ολα αυτα με ερωτηματικα, υπαρχει λυση για αυτο?

Ευχαριστω

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα